متوسط قیمت خانه در تهران متری ۱۳.۵ میلیون تومان

متوسط قیمت خانه در تهران متری ۱۳.۵ میلیون تومان

به گزارش پایگاه خبری اگاهینه، طبق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر خانه در تهران ۴۱.۶ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته و متوسط قیمت هر متر مربع خانه در تهران در آذرماه امسال ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بوده است.

به گزارش ایسنا، طبق آنچه بانک مرکزی اعلام کرد است در آذرماه امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳۵.۳ میلیون ریال بود که نسبت به همنی موقع در سال گذشته ۴۱.۶ درصد افزایش قیمت را نشان می‌دهد. بر این اساس، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آذر امسال به ۹.۵ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبلش ۱۳۴.۴ درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد افزایش یافته است.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آذر امسال حاکی از آن است که از مجموع ۹۵۳۷ واحد مسکونی معامله شده واحدهای تا پنج سال ساخت با ۴۲.۶ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. این سهم در مقایسه با آذر پارسال حدود ۰.۸ واحد درصد کمتر شده و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت شش تا ۱۰ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال افزوده شده است. همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آذر ۹۸ از این حکایت دارد که از بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۵ با سهم ۱۶.۷ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۹.۴ و ۹.۱ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۴.۱ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در آذر امسال مربوط به ۱۰ منطقه شهر تهران به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱۵، ۱۱ و ۱ بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۵.۹ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

در آذر امسال متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۸.۵ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۱.۶ درصد افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، در بین مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده معادل ۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مربوط به منطقه یک و کمترین آن با قیمت ۶ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ بوده است.این قیمت‌ها نسبت به ماه قبل (آبان) ۴۲.۳ و ۵۵ درصد افزایش را به ترتیب در این مناطق نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۹ ماهه امسال به حدود ۴۹.۴ هزار واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۹.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از ۶۹ درصد افزایش یافته است.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک متر مربع بنا در آذر امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۹ تا ۱۰.۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۱۲ درصد بیشترین سهم را از نظر تعداد معاملات شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند و دامنه قیمتی ۷.۵ تا ۹ میلیون و ۱۰.۵ تا ۱۲ میلیون تومان به ترتیب با سهم ۱۱ و ۱۰.۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. طبق آنچه در این گزارش اعلام شده، در آذر امسال توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده که ۵۹.۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران (۱۳ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان) معامله شده‌اند. گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذر ۱۳۹۸ برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

۲ عامل اصلی رشد نقدینگی در ایران چیست؟

یک کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: رشد نقدینگی امسال در مقایسه با سال‌های گذشته بیشتر شده است.

به گزارش پایگاه خبری اگاهینه، کامران ندری در برنامه تیتر امشب افزود: دو عامل اصلی “کسری بودجه” و استفاده دولت از منابع بانک مرکزی، همچنین بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی عوامل اصلی رشد نقدینگی در کشور است.

وی با بیان اینکه افزایش نقدینگی‌ها اجتناب ناپذیر است درباره عوامل اصلی ایجاد تورم در اقتصاد کشور افزود: اگر ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی تامین شود، با محاسبه ضریب هفت، رشد نقدینگی در اقتصاد کشور به ۳۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

این کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: اگر تصور شود سرمایه گذاری در بازار بهتر از سپرده گذاری در بانک است، این موضوع می‌تواند موج عظیمی از افزایش نقدینگی در جامعه و در پی آن تورم را در کشور ایجاد کند و در این زمان باید شاهد افزایش قیمت‌ها و تورم در بازار مسکن، خودرو و سایر بازار‌ها بود.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه موجب افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد مولد خواهد شد تصریح کرد: سفته بازی و دست به دست شدن دارایی را نباید با رونق تولید و بازار اشتباه گرفت.

محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس نیز گفت: بازار سرمایه تاسیس نهاد‌های مالی را برای بخش‌های تولیدی کشور تدارک می‌بیند.

وی با اشاره به تاسیس شرکت‌های سهامی عام، اوراق بدهی و عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس گفت و افزود: تا آخر آذر امسال این نهاد‌ها توانسته اند ۱۲۹ هزار میلیارد تومان جذب سرمایه کنند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: بورس با ابزار‌هایی که دارد می‌تواند سرمایه‌های را به بازار سرمایه و تولید هدایت کند.

بهروز خدارحمی کارشناس بازار سرمایه نیز به تقسیم بندی بازار اولیه و ثانویه پرداخت و گفت: دولت موجب افزایش نقدینگی در کشور شده است.

وی افزود: به علت اینکه بازار سرمایه از رونق خوبی برخوردار شده است، سرمایه‌های جدید به سمت بازار سرمایه وارد می‌شود که منجر به افزایش سرمایه شرکت‌ها می‌شود؛ لذا امیدواریم شرکت‌ها از این افزایش سرمایه در افزایش تولید استفاده کنند.

خدارحمی به داشتن بازار ثانویه پر رونق تاکید کرد و گفت: راهکار‌های سازمان بورس برای جذب نقدینگی‌های سرگردان موثر است.

ارسال دیدگاه

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial